Ana içeriğe atla

Santa Lucia

 
  Değerli modelci dostları
Allah c.c iyi ki sabrı vermiş insanoğluna sabır modelcinin olmazsa olmazlarından. Santa Lucia ya başladığımda nasıl bitiricem diye düşünüyordum. Şurası böylemi şöylemi derken bitirmek nasip oldu. Gemiciler daha iyi bilir gemide çalışmak hakikaten zor işlerdendir. Kararlarınızı gemi ve denize göre verir yol alırsınız, eskiden neler yaşandığını anlar gibiyim zor ve çetin geçiyordur.
Maket yapımı sizi ister istemez o zamanlara aktarıyor ve insanoğlunun nereden nereye geldiğini anlamanıza yardımcı oluyor. Tabiki boş zamanınız da fazla olması gerekenlerden.
Santa Lucia İtalyada 1800 yıllarında kıyıdan yük taşıma amaçlı yapılmış teknelerden, tekneyle şarap, zeytinyağı, un, gibi yiyecek içecekleri taşımışlar,günümüze bir kaç tanesi gezi amaçlı kullanılıyor. Her kıyı devletin kendi amaçları doğrultusunda yapılmış tekneleri mevcut bizimde kıyı amaçlı Çektirme dediğimiz teknelerimiz bir zamanlar çok kullanılmış olup günümüzde bir elin parmakları kadar günümüze kalmışdır.
Tüm modelci dostlarına selam olsun der hayatlarında başarılar dilerim.
                                                                           
                                                                                       Ergun Adlim

Yorumlar

 1. Çok güzel maketler yapmışsınız gördüm. Bunları yapabildiyseniz yeteneğin yanında çokta sabırlısınız demektir. Acaba bu blogda maket yapımını anlatıyor musunuz? Eğer anlatıyorsanız sıkı bir takipçiniz olabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler .. Yetenek haricinde çok sabır ve zaman istiyen bir hobi, ben emekli oldukdan sonra başladım. İlk yapdıklarımda blogum yokdu sonradan aklıma geldi başkalarınada faydam olur diye. Anca Santa Lucia'nın yapım aşamalarını paylaşdım. Bir dahaki maketimde daha ayrıntılı paylaşıcam. İsterseniz size Driverden yapım resimlerini dosya halinde gönderebilirim. Saygılarımla

   Sil
 2. Tebirik ederim el işçiliğiniz bir harika. Yardınlaşmayı severim. Benimde www.randayelken.com adlı sitem ve AhsapGeniModelciligi adlı facebook sayfam var. Takip edip eleştirilerinizi almak isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kerem bey Teşekkürler Bilgi alışverişi faydalı olur..
   Siteniz hayırlı olsun Sıkı bir takipçi kazandınız Saygılarımla

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Pirates of the Caribbean - Black Pearl

Korsanlar kelimesini duyduğumuz anda aklımıza hemen denizlerde gemileri yağmalayan, batıran ve insanları esir alan adamlar aklımıza gelir. Korsanlar bir milleti ya da ordu' yu  temsil etmezler onlar kendi aralarında bile birbirlerine düşmanlardır. Amaçları ganimetleri ele geçirmek hayatlarını devam etdirmek. İlk korsan hareketleri denizlerde başladığından hep akıllara ilk olarak deniz korsanları gelir. Günümüz de de halen Pasifik ve Hint Okyanusunda korsanlar bulunmak dadır.Osmanlı devleti zamanında Korsan hareketleri şöyle başladı ;
  Oruç Reis’in Ege Denizin' de Rodos Şövalyelerine tutsak düşmesi, kardeşi İlyas' in şehit olması ile birlik de 1510 senesinde Oruç Reis serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. Oruç Reis, Akdeniz kıyılarına akınlar düzenledi ve ganimetler elde etti. Hızır Reis ticareti bırakarak Tunus’un  Cerbe Adası’na gelip ağası (ağabeyi) Oruç Reisle beraber korsanlığa başladı. 1512 senesinde İki kardeş …

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 Pazar günü yapılacaktır. Kayıtlar 4 Ocak 2016 günü internet üzerinden başlamıştır.
Boğaziçi 2016 Yüzme Yarışı için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilir. İlk başvuru Boğaziçi internet sitesinden üzerinden 04.Ocak.2016 ile 18.Mart.2016 tarihleri arasında

İstanbul, gerçek bir dünya şehri olarak, herkesin hayatında bir kez ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Doğu ve batı kültürlerinin büyüleyici bir harmanı; eşsiz kimliğiyle canlı ve modern bir şehirdir.

24 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak.  İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu...
28. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı 24 Temmuz 2016 saat 10:00'da İstanbul Kanlıca'da başlayacaktır.


Gemileri karadan yürüten "Cengaverler"

Osmanlı tarihini yazan ilk yazar Ahmedi kabul edilmektedir. Türk edebiyatında ilk İskendernâme ve sonundaki “Dâstân-ı Tevârîh-i Mülûk-i Âl-i Osmân” kısmı ile şöhret bulan divan şairi. İkinci olarak  şair ve tarihçi Enveri gelir.


Enveri' ni yazmış olduğu Düsturname-i Enveri de geçen Gazi Umur Bey 1338 yılında Atina körfezi ile İnebahtı körfezi arasında 300 kadar gemilerini karadan yürütüldüğü yazmaktatır. Fatih Sultan Mehmet Düsturname-i Enveri okuduğu düşünülmekte ve Gazi Umur Bey'in yapmış olduğu gemileri karadan yürütme işlemini uygulamıştır.